Poznejte poloostrov Nicoya – oblast, kde dlouhověkost není nic neobvyklého

Podobně jako na Okinawě v Japonsku, na Kavkazu v Arménii (o známé arménské houbě nesmrtelnosti jsme psali ZDE) či na Sardinii i na malebném poloostrově Nicoya na středoamerické Kostarice se lidé mohou pochlubit jednou z největších měr dlouhověkosti na světě.

Není nic neobvyklého, když se obyvatelé tohoto poloostrova dožívají 90, 100 nebo 110 let.

Nicoya se nachází v severozápadní části Kostariky, jižně od nikaragujské hranice. Poloostrov Nicoya (asi 130 km dlouhý a 48 km široký) je panenskou krajinou plnou pláží, luxusních rekreačních středisek, zalesněných kopců, farem a pastvin.

Podle ABC News je většina ze 75.000 lidí, kteří zde žijí, zaměstnaných především v zemědělství nebo pracují jako dělníci či kovboji. Takto to zde funguje již po staletí.

Nicoya patří mezi nejsušší části země a zároveň je poměrně izolovaná.

Dan Buettner je spisovatel, který se věnoval studiu takzvaných modrých zón po celém světě (poznámka redakce: Modré zóny – „Blue Zones“ se používají k označení míst ve světě, kde se lidé dožívají vysokého věku).

„Šedesátiletý Kostaričan má více než čtyřnásobně větší šanci dožít se 90 let ve srovnání se šedesátiletým Američanem,“ řekl Dan Buettner pro National Geographic.

„Přičemž kostarická vláda utratí pro účely veřejného zdravotnictví pouze jednu patnáctinu ve srovnání s vyspělými zeměmi.“

Tajemství dlouhověkosti Nicoya

Tajemství dlouhověkosti obyvatelů poloostrova Nicoya je podle něj ukryto ve stravování, provádění aktivit s nízkou intenzitou a životě v kruhu známých – rodiny a přátel.

Kostaričané (nejen na poloostrove Nicoya) mají oficiálně nejnižší úmrtnost ve středním věku na světě, ale také vysokou pravděpodobnost dožití 100 nebo více let.

Z celkového počtu obyvatel (4,5 milionů) je oficiálně hlášeno 417 stoletých a většina z nich žije právě na poloostrove Nicoya.

Pro Kostaričany je charakteristická dlouhověkost, nízká míra rakoviny, snížený výskyt kardiovaskulárních chorob a nízká míra obezity.

Jaké je tedy tajemství nejen Kostaričanů, ale všech lidí žijících v modrých zónách?

Podle Buettnera a jeho výzkumu důvodem jejich dlouhověkosti jsou:

1. Konzumace minerálních vod. Místní vody na poloostrove Nicoya jsou mimořádně bohaté na vápník a hořčík. Díky tomu posilují kosti a svaly.

2. Místní lidé věří v Boha a tato víra je součástí jejich každodenních návyků.

3. Spí osm hodin denně.

4. Součástí jejich každodenní stravy je rýže, kukuřice, jitrocel, fazole, jakož i ovoce bohaté na vitamín C.

5. Nepřejídají se.

6. Nekonzumují příliš mnoho červeného masa.

7. Nekouří.

8. Tráví dostatek času na slunci, aby získali potřebný vitamín D.

9. Mají důvod žít, tzv. „reason to live“. Důvod, proč ráno vstát.

Závěr

Kostarika ve všeobecnosti představuje idylickou oázu klidu a stability v regionu.

Ve skutečnosti má dobře propracovaný systém sociální péče, nemá žádnou stálou armádu (ta byla zrušena v roce 1948) a má vysokou životní úroveň v porovnání s ostatními zeměmi střední Ameriky.

Málokdo tuší, že Kostarika patří mezi nejstarší demokracie ve světě. I to je jeden z důvodů, proč je označována za Švýcarsko střední Ameriky.

Komentáře

Napište komentář