10 potravin z nejlepších zabijáků rakoviny na světě

Tématu alternativní léčby rakoviny se věnujeme i na naší stránce. Zároveň uvádíme články, ve kterých představujeme různé potraviny s protinádorovými účinky.

Někdy se však může běžnému čtenáři stát, že v tom ztratí přehled. Proto jsme se rozhodli publikovat článek, ve kterém shrneme deset nejlepších potravin proti rakovině.

Pojďme se tedy na ně blíže podívat.

1. Zelený čaj

Zelený čaj je velmi prospěšnou bylinkou díky svému obsahu bioflavonoidů známých pod názvem katechiny, z nichž nejdůležitější je epigallokatechin-3-0-galát (EGCG).

EGCG funguje tak, že potlačuje zánětlivé procesy, které se podílejí na vzniku nejen rakoviny, ale také aterosklerózy čili kornatění cév.

To pak vede ke vzniku vážných onemocnění kardiovaskulárního systému.

2. Resveratrol a výtažky z hroznových jadérek

Pokud budete denně konzumovat červené hrozny nebo pít z nich džus, zvýší se vaše ochrana před vznikem rakoviny.

Resveratrol, který se nachází ve slupce hroznů, utlumuje růst rakovinných buněk v celém těle, a hlavně v tlustém střevě.

Extrakt z hroznových jadérek je nejen silným antioxidantem, ale chrání také před mutacemi DNA a snižuje úmrtnost buněk v důsledku poškození volnými radikály.

3. Rajčata

Rajčata jsou bohatá na lykopen a karotenoidy. Obě tyto látky jsou extrémně přínosné pro náš organismus.

Prospěšnou a před rakovinou chránící není jen konzumace syrových rajčat, ale i výrobků z nich, neboť lykopen se tepelnou úpravou neničí.

Kromě rakoviny chrání rajčata také před koronárními onemocněními srdce.

Studie ukázaly, že pokud budete užívat rajčatový džus každý den po dobu jednoho měsíce, změní se produkce TNF-alfa (tumorový nekrózní faktor alfa) až o 30 %.

4. Konopí

Konopný olej je extrémně užitečný pro celkové zdraví těla. Jednou z jeho vlastností je, že výrazně zvyšuje produkci melatoninu v těle.

Melatonin zpomaluje v těle rychlost dělení buněk. Když se naváže na receptory buněk rakoviny prsu, vyváží vliv estrogenu, který urychluje jejich růst.

Podle výzkumů melatonin také chrání před rakovinou reprodukčních orgánů.

Další skvělou vlastností melatoninu je, že podporuje zdravý spánkový cyklus, čímž zajišťuje lepší regeneraci těla.

Melatonin se používá v terapiích na prodloužení délky života, kdy se podává pacientům s neléčitelnými typy rakoviny, jako například pokročilá rakovina plic či melanom. Nejednou se pomocí něho dosáhne částečné či úplné remise onemocnění.

Konopný olej je také výborným zdrojem esenciálních mastných kyselin a vyznačuje se nejlepším poměrem omega-3-6-9 ze všech rostlinných olejů.

Výzkumy provedené v posledních letech ukázaly, že konopný olej dokáže velmi dobře léčit rakovinu. Existují však 2 typy konopného oleje – legální a nelegální.

Legální konopný olej je vyráběn lisováním konopných semínek. Má sice vlastnosti popsané v prvním odstavci výše, avšak neobsahuje látku THC, které se připisují hlavní protirakovinné účinky.

Nelegální konopný olej se vyrábí pomocí destilace. Ten už látku THC obsahuje, ta je však v mnoha zemích považována za nelegální drogu, proto ho běžně v obchodě u nás nekoupíte.

5. Chlorella a spirulina

Ukázalo se, že spirulina dokáže výrazně podpořit činnost imunitního systému. Obsahuje téměř všechny potřebné nutriční látky nezbytné pro lidský organismus.

Je extrémně bohatá převážně na:

1. esenciální mastné kyseliny

2. vitamíny skupiny B (včetně důležitého vitamínu B12, který se jinak nachází jen v mase a vegetariáni často trpí jeho nedostatkem)

3. vitamín E, K, C

4. železo

5. hořčík

6. betakaroteny

Díky vysokému obsahu uvedených látek zvyšuje spirulina úroveň energie, pomáhá udržovat hladinu krevního cukru, zvyšuje mentální schopnosti, a dokonce utlumuje růst mnoha druhů rakoviny, jako například rakovinu prsu.

Podobné vlastnosti jako spirulina má i sladkovodní řasa chlorella. Její nevýhodou oproti spirulině však bývá to, že chlorella neobsahuje vitamín B12 a je náročnější na zpracování.

Aby se zpřístupnily nutriční látky chlorelly, musí projít speciálním procesem rozbíjení buněčných membrán, jinak by tyto nutriční látky byly pro lidské tělo nedostupné.

6. Brukvovité druhy zeleniny

Jde o následující druhy zeleniny:

1. brokolice

2. zelí

3. kadeřávek

4. květák

5. tuřín

6. růžičková kapusta

7. další (čínské zelí a podobně)

Tyto druhy zeleniny jsou bohaté na karotenoidy, vitamíny, minerály, glukosinoláty a mnohé další prospěšné látky.

Glukosinoláty jsou chemické látky, které se metabolizují na mnohé další biologicky aktivní substance s protinádorovými účinky. Obzvláště velké množství glukosinolátů se nachází v tuřínu.

Brukvovitá zelenina obsahuje také látky snižující angiogenezi a migraci nádorových buněk (metastazování) do jiných částí těla.

7. Česnek

Česnek se používá k léčbě v tradiční čínské medicíně již dlouhá staletí. Jde o velmi silný přírodní lék.

Účinný je hlavně v syrovém stavu, kdy se rozmačká a začne se z něj tvořit alicin, kterému vděčí česnek za svůj zápach a specifickou chuť.

Alicin patří mezi nejsilnější antioxidanty na světě. Pokud však užíváte různé doplňky založené na česneku, dávejte si pozor na jejich kvalitu. Mnohé jsou totiž vyráběny způsoby, při kterých se alicin znehodnotí.

Kromě alicinu, který má převážně antibiotické účinky, další užitečnou složkou česneku je diallyl sulfid. Ten má silný vliv na rakovinu, což potvrdily i mnohé studie.

Jde o látku rozpustnou v oleji, která snižuje množení rakovinných buněk. Kromě toho dokáže rakovinné buňky i obrazně řečeno deaktivovat.

8. Kurkuma

Kurkuma je celosvětově známé indické koření s úžasnými medicínskými vlastnostmi.

Kurkuma obsahuje látku kurkumin, který patří mezi nejsilnější známé antioxidanty. Mnohé studie prokázaly, jak kurkumin zabraňuje tvorbě metastáz.

Účinek kurkuminu se znásobuje tehdy, když se užívá spolu s pepřem a olivovým olejem.

Nejvíce se cenní jeho schopnost deaktivovat kmenové rakovinné buňky, které jsou nejvíce odolné na tradiční terapie jako chemoterapie či ozařování. Taková odolnost z nich dělá nejnebezpečnější rakovinné buňky.

9. Mořské řasy

O mořských řasách se ví, že mají dobré protirakovinné účinky. Do této skupiny rostlin patří:

1. arame

2. kelp

3. hijiki

4. wakame

5. kombu

6. nori

Tyto řasy jsou velmi bohaté na hořčík, železo, vápník a také biologicky snadno dostupný jód.

Největší rizikové faktory při vzniku rakoviny jsou chronický oxidační stres a chronické záněty. A právě tyto oblasti vědci zkoumali v souvislosti s mořskými řasami.

Zjistili, že dokáží tyto rizikové faktory kontrolovat pomocí svých více protizánětlivých a antioxidačních složek.

Mořské řasy jsou obzvláště efektivní při rakovinách závislých na hormonu estrogenu, jakou je hlavně rakovina prsu.

Konzumace mořských řas ovlivnila menstruační cyklus u žen v tom smyslu, že z dlouhodobého hlediska snižovala množství uvolňovaného estrogenu během folikulární fáze.

Mořské řasy obsahují i ​​několik dalších látek, které snižují riziko vzniku několika druhů rakovin, převážně rakoviny tlustého střeva a konečníku.

10. Medicínské houby

Medicínské houby se v přírodním léčitelství využívají už přes 5000 let. Mají jak nutriční, tak medicínské využití.

Existuje přes 50 druhů hub s protinádorovými a protivirálními účinky. Studie zkoumající jejich medicínské účinky objevily těchto šest látek s výraznými protinádorovými účinky:

1. AHCC (aktivní hexózová korelovaná sloučenina) – zde

2. D-frakce v houbě maitake

3. schizofylan

4. lentinanová sloučenina v houbě shitake

5. dvě sloučeniny houby outkovky

6. polysacharid PSK

Outkovka je známá léčivá houba používaná v tradiční čínské medicíně, kde ji nazývají houba yunzhi. Je to však houba, která se běžně vyskytuje v mnoha jiných zemích po světě.

Polysacharid-K (PSK) je sacharid navázán na bílkovinu, který dokáže velmi výrazně posílit imunitní systém. Při léčbě rakoviny se využívá v některých evropských zemích, Číně a Japonsku.

V Japonsku je dokonce PSK i oficiální součástí rakovinových léčebných protokolů a proplácejí ho zdravotní pojišťovny.

Několik studií in-vitro (ve zkumavce), na zvířatech i klinické studie na lidech prokázaly, že PSK je silnou protinádorovou substancí.

Bylo také objeveno, že PSK dokáže potlačovat rakovinu vyvolanou mutacemi, spontánní rakovinu i rakovinu vyvolanou radioaktivitou.

Komentáře

Napište komentář